Atrakcyjne pogranicze – edukacja, kultura i turystyka
Cel szczegółowy:
Poprawa równego dostępu do wysokiej jakości usług sprzyjających włączeniu społecznemu w zakresie kształcenia, szkoleń i uczenia się przez całe życie poprzez rozwój łatwo dostępnej infrastruktury, w tym poprzez wspieranie odporności w zakresie kształcenia i szkolenia na odległość oraz online.
Pracownicy dwóch miast partnerskich będą organizować i koordynować transgraniczne wspólne oferty edukacyjne dla osób niepełnosprawnych i osób starszych, wspólne transgraniczne wydarzenia publiczne/konferencje specjalistyczne w Zielonej Górze i Cottbus/ Chóśebuz zgodnie z pakietami roboczymi (WP). Projekt będzie monitorowany naukowo podczas realizacji i oceniany przez zespół projektowy wraz z personelem projektu w odniesieniu do zaleceń dotyczących działań.
Projekt ma na celu wzmocnienie pozycji osób niepełnosprawnych i osób starszych w ich uczestnictwie społecznym oraz uczestnictwie w kontekście czasu wolnego i pracy poprzez wspólne integracyjne możliwości edukacyjne w zakresie nauki języka sąsiada ze względu na sytuację graniczną. W ramach projektu opracowano zalecenia naukowe mające na celu poprawę umiejętności językowych osób niepełnosprawnych i seniorów. Obejmują one ośmiodniowe warsztaty językowe w Zielonej Górze oraz wyjazd studyjny dla uczestników do Cottbus, w tym specjalistyczną konferencję. Rozwiązania dla obu grup zostaną zaprezentowane na konferencji i wdrożone podczas kolejnych warsztatów i wyjazdów studyjnych z udziałem uczestników z Polski i Niemiec.
W ramach projektu osoby niepełnosprawne i starsze wezmą udział w średnio 8 dniowych warsztatach językowych w Zielonej Górze, a następnie w jednodniowych wyjazdach studyjnych do Cottbus. W czasie warsztatów w Zielonej Górze uczestnicy będą mieli zajęcia nauki języka partnera (niemiecki i polski odpowiednio) oraz prowadzone w dwóch językach jednocześnie zajęcia rehabilitacyjne i terapeutyczne – hipoterapia, kinezyterapia, arteterapia, gimnastyka w wodzie oraz wycieczki m.in. do Centrum Przyrodniczego, pałacu w Zatoniu, na basen CRS. W trakcie wyjazdów do Cottbus uczestnicy będą mieli możliwość praktycznego użycia języka niemieckiego i polskiego podczas wspólnie spędzonego czasu.
Metody nauczania języka dla obu grup zostaną opracowane w ramach 2 akcji pilotażowych (osobno dla osób niepełnosprawnych i seniorów), a następnie będą wdrażanie w czasie warsztatów i wyjazdów. Wypracowane rozwiązania dla obu grup zostaną przekazane samorządom i organizacjom zajmującym się osobami niepełnosprawnymi i seniorami, które będą mogły wdrożyć je wraz ze swoimi partnerami.